Zasady ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Przejściowe różnice pomiędzy wartością księgową aktywów i pasywów, a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową, wiążą się z obowiązkiem ustalania podatku odroczonego i jego prezentacją w rocznym sprawozdaniu finansowym.
Obowiązek ustalania aktywów i rezerw z tytułu podatku odroczonego dotyczy wyłącznie jednostek będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, czyli osób prawnych oraz spółek komandytowo-akcyjnych sporządzających roczne zeznanie podatkowe CIT-8. Nie wszystkie jednostki będące podatnikami CIT będą zobowiązane do kalkulacji podatku odroczonego. Zgodnie z art. 37 ust. 10 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), jednostki, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
1) 25 500 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
2) 51 000 000 zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
3) 50 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty
– mogą odstąpić od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Innymi słowy, prawo do odstąpienia od ustalania podatku odroczonego zostało przyznane jednostkom małym (a tym samym również jednostkom mikro). Z uprawnienia tego nie mogą jednak skorzystać jednostki wymienione w art. 3 ust. 1e pkt 1–6 uor, są to, m.in. jednostki organizacyjne działające na podstawie Prawa bankowego, krajowe instytucje płatnicze, instytucje pieniądza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta